Miras Hukukuna Göre Mirasın Paylaştırılması Nasıldır?

Miras Hukukuna Göre Mirasın Paylaştırılması Nasıldır?

Miras davaları da ülkemizde sıklıkla gündemde yer alan konular arasındadır. Tabii ki Miras hukuku avukatı Ankara uzmanları, yalnızca ‘’Miras Paylaştırma Davaları’’ ile ilgilenmemektedirler. Miras hukuku kapsamında, bugünün yine popüler sorunlarından olan ‘’Aile İçi Şiddet’’ gibi ya da ‘’Boşanma Davaları’’ gibi hukuki davalar da yine miras hukuku avukatlarının elinden geçmektedir. Ancak özel olarak bu yazımızı ‘’Miras Paylaştırma Davası’’ üzerinden tanımlayacağız.

Miras Planlamada Yasal Mirasçılar Kimlerdir?

Türk hukuk sisteminde, miras bırakan kişinin mirasını devralacak kişiler tabii ki yasal mirasçılar olmaktadır. Peki, kanunda yasal mirasçılar kimlerdir? ceza hukuku avukatı Ankara uzman kadromuzun da söz konusu davalar da yer aldığı süreç, bazen belirli çatışmalara sebep olabilmektedir. Bu yüzden direkt olarak yasal mirasçıların kimler olduğuna dair bilgiler vermek isteriz:

  • Ölen kişinin çocukları ya da torunları
  • Ölen kişinin ana-babası ve bu kişilerin çocukları yani ölen kişinin kardeşi, yeğeni vs…
  • Ölen kişinin büyük baba ve anası, bunların çocukları

Yasal mirasçı olarak kabul edilen bu kişilerden hiçkimsenin olmadığını varsayarsak o vakit devlet Türk hukuk sistemine göre ikincil mirasçı şeklinde devreye girmektedir.

Miras planlamasına dair dava sürecini yürütmek uzun süreli yorucu bir iştir. Ama yanınızda uzman bir avukat bulunuyorsa, süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

Siber Suçların Ceza Hukukundaki Cezaları Nelerdir? Mercantaş Hukuk Bürosu’dan danışmanlık hizmetlerini talep edebilirsiniz. Anlatmış olduğumuz miras davasının dışında aynı zamanda İş hukuku avukatı Ankara konusunda da taleplerde bulunabilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Banyo Duşakabin Modelleri

Banyo Duşakabin Modelleri

Uzun Yılların Deneyimi Kusursuz Otel Konforu ile Buluşuyor!

Uzun Yılların Deneyimi Kusursuz Otel Konforu ile Buluşuyor!

Konya’da inşaat sektöründe öncü firma

Konya’da inşaat sektöründe öncü firma

Büyükçekmece Parça Eşya Taşımacılığı

Büyükçekmece Parça Eşya Taşımacılığı

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.