Kaftan ve Bindallı Seçenekleri

Kaftan ve Bindallı Seçenekleri

Gerek kaftan, gerekse bindallı modelleri kına gecelerinin vazgeçilmez kostümleridir. Çok eski yıllardan günümüze kadar gelenek haline gelmiş ve bu özelliği ile düğünlerin en alımlı, en gösterişli kıyafetleri arsında yerini almıştır. Osmanlı dönemine dayanan bir geçmişi bulunan bindallıların, o dönemlerde gelinlik olmadığı için düğün kıyafeti olarak giyilmesi gerekirmiş. Çok özel Türk motifleri ile altın yaldızlı işlemelerle gösterişinden ve zarafetinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Osmanlı döneminde başlarda sadece sultan ve sultan soyundan gelen asillerin giydiği bindallı ve kaftanlar, zaman içerisinde düğünlerde bütün genç kızların giydikleri kıyafetler olarak bilinmektedir.

Bindallının Özellikleri Nasıldır?

Bindallı kıyafeti kadife ya da saten gibi ya da tafta gibi kendinden parlayan ve ağır duran kumaşlardan dikilmektedir. Düğün öncesinde hazırlık olarak giyilen kıyafetler, genelde 3 parçadan oluşur. Bu parçaların içindeki düz renkten oluşmakta olup, genelde altında şalvar bulunmaktadır. Dış kısımda yer alan kadife parça ise kaftan özelliği taşımakta olup oldukça gösterişli Türk motifleri ile işlenmiş, aynı zamanda altın ya da gümüş yaldızlı iplikler ile işlenmiştir.

Kına Gecesi Kıyafetinin Özelliği Nedir?

Kına gecesi kıyafeti parlak ya da kadife kumaşlardan yapıldığı gibi özel parlak iplikler ile de işlenmektedir. Fakat kıyafete bütünlük veren ise kullanılan ayakkabı, aksesuar gibi detaylardır. Taçlar parlak taşlardan yapılmıştır. Ve genelde her kıyafetin tacı da hazırdır. Bütün olarak tasarlanmıştır. Kına yakılırken bindallı modelleri takılacak tülünden ele geçirilecek kına eldivenine kadar her detay düşünülmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Triko Kumaş Nereden Bulurum?

Triko Kumaş Nereden Bulurum?

Kanvas Tablo Nereden Satın Alınır?

Kanvas Tablo Nereden Satın Alınır?

Ev ve Mutfak Tadilatı Yapan Firmalar

Ev ve Mutfak Tadilatı Yapan Firmalar

Hayaller Dükkanı Söz Nişan Organizasyon Ürünleri

Hayaller Dükkanı Söz Nişan Organizasyon Ürünleri

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.