Isı Yalıtım Panelleri Ses Yalıtımı Da Sağlar Mı?

Isı Yalıtım Panelleri Ses Yalıtımı Da Sağlar Mı?

Isı yalıtımı sürecinde kullanılmakta olan duvar panelleri hangi işlevlere sahiptirler? Bu panellerin amaçlarının ilk olarak ısı konusunda verimlilik, yalıtım sağladığını belirtmeliyiz. Ancak bugün tabii ki kullanılan malzemelerin ısı yalıtımı kadar olmasa da ses yalıtımları da sağladıkları görülebilmektedir. Yine de temel amacınız ses yalıtımı sağlamaksa, bu işlem sürecinin daha farklı programlar aracılığıyla gerçekleşmekte olduğunu belirtmeliyiz.

Isı yalıtımının sağlandığı mantolama işlemlerinde duvar panellerinde, genel olarak strafor paneller kullanılıyor. Ses yalıtımı sırasında ise ek olarak camyünü, taş yünü gibi eklemeler yapılıyor. Gün sonunda ısı izolasyonu için yapılacak olan dış cephe giydirme süreciyle, ses yalıtımı için yapılan işlemler farklılık göstermektedir. Binalarda ısı yalıtımı çok yüksek oranda olsa da, ses yalıtımı konusunda aynı şeyleri söylemek bazen pek de mümkün olmayabilir.

Bunun temel sebebi, ısı yalıtım süreçlerine ek olarak ses yalıtım işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, masrafların artış göstermesidir. Bu yüzden binalarda ses yalıtımı ikinci plandadır. Hele ki soğuk iklimde inşa edilmiş bir binadan bahsediyorsak, burada da yine ısı yalıtımı kendisini gösterecektir. Ancak ses yalıtımı için ekstra bir işlem sürecinden bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Sesin iletimi konusunda rahatsızlık çekiyorsanız ses yalıtımı için de belirtilen programları talep etmeniz gerekebilir. Burada kullanılacak olan malzemeler ustalar tarafından tercih edilir. Uygulamaları da farklı yöntemler şeklinde karşımızda yerini almaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Modelleri

Elektronik Sigara Modelleri

Şık Tasarımlarda Dış Cephe Kaplama Modelleri Metpor’da

Şık Tasarımlarda Dış Cephe Kaplama Modelleri Metpor’da

Sanayi Mutfak Ekipmanları

Sanayi Mutfak Ekipmanları

Dış Cephe Kaplama Uygulaması 2022

Dış Cephe Kaplama Uygulaması 2022

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.