Dış Cephe Kaplama Uygulaması 2022

Dış Cephe Kaplama Uygulaması 2022

Cephe kaplamaları yapılırken sağlıklı ve dayanıklı çıkarmak için bir takım hususlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Kaplamalar dekorasyon amaçlı yada ses yalıtımı amaçlı kullanılır. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın bu uygulamalar yapılırken uyulması gereken kuralları derledik.

Uygulama Öncesi Hazırlık

-Sağlam bir dış cephe kaplama uygulaması yapılırken hava sıcaklığının 10 derece ile 35 derece arasında olması gerekmektedir. Ayrıca yağışlı günlerde dış cephe kaplama işlemi yapılmamalıdır.

– Kaplama uygulamasının yapılacağı yerde daha önceden kaba sıvasının yapılmış olması gerekir. Eğer eski sıva çatlakları veya boyası dökülmüş alanlar varsa bu kısımlar spatula ve çekiç yardımı ile iyice temizlendikten sonra işleme başlanmalıdır. Kaba sıvası yapılmayan briket, tuğla ve gaz beton ile yapılan cephelere doğrudan uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.

Uygulama Aşamaları

dış cephe kaplama uygulaması yapılacak zemindeki prüzler iyice düzeltilip, tüm yükseltiler, çıkıntılar ve her türlü kirler spatula yardımı ile düzeltilmelidir. Yüzeyin düzgün olup olmadığı mastar veya ip yardımı ile dikey ve yatay yönlerde kontrol edilmelidir.

Yukarıda saydığımız uygulama alanı ile ilgili bütün koşullar yerine getirildikten sonra dış cephe uygulamasına geçilebilir.

Uygulama basamakları

dış cephe kaplama için alınan plakaların arka yüzeyleri tozdan kirden arındırılmış ve kuru olmalıdır. Plakaların yüzeye yapıştırılması için mikser yardımı ile hamur kıvamında olacak şekilde bir yapıştırıcı hazırlanır. Bu hazırlık için, yapıştırıcı malzeme 1/4 oranında su ile karıştırarak yapılır.

-Uygun kıvamda hazırlanan bu yapıştırıcı plakaların kaplamasız kısmı olan arka tarafına boydan boya olacak şekilde taraklı bir mala yardımıyla sürülür. Aynı yapıştırıcı harçtan uygulamanın yapılacağı duvar yada alana da sürülmesi gerekir. Bu şekilde iki taraflı yapılan uygulamalar çok daha dayanıklı olmaktadır, yapışma daha sağlıklı gerçekleşir.

-Plakalar uygulama alanına yapışkan sürülerek sağa ve sola kaydırılarak bastırılıp yapıştırılır. Kaydırma işleminin yapılmasındaki amaç, yapışkan harcın her alana aynı oranda yayılmasıdır.

Uygulama sonrası işlemler

Dış cephe kaplama uygulamasında plakalar duvara uygulandıktan sonra teraziye getirilir.

-Plakalardaki ek yerleri poliüretan köpük veya tamir için hazırlanan harç ile kapatılır.

Ek yerleri kapatılarak bütün plakalar duvara uygulandıktan sonra ve yapıştırıcıları tam olarak kuruması beklenir, levhaların lamba zıvana ya da binileri T başlı dübel ile sabitlenir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Modelleri

Elektronik Sigara Modelleri

Şık Tasarımlarda Dış Cephe Kaplama Modelleri Metpor’da

Şık Tasarımlarda Dış Cephe Kaplama Modelleri Metpor’da

Sanayi Mutfak Ekipmanları

Sanayi Mutfak Ekipmanları

Isı Yalıtımı Kaplama Uygulaması

Isı Yalıtımı Kaplama Uygulaması

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.